Kadirga Yaylası Cuma Pazarı

211

Yaylanın eşsiz güzelliği Cuma günleri kurulan Kadirga Yaylası Cuma Pazarı ile de unutulmaz güzellikleri göz önüne sermektedir. Ağasar elbisesi, yün çorabı, peştemali, kuşağı vb…  Güzelliği ile efsaneleşen Kadırga Yaylası’nı daha yakından tanımak için Kadırga Şenlikleri’nin düzenlendiği Temmuz ayı kadar güzel bir dönem olamaz.

Kadırga Yaylası Cuma Pazarı Hediyelik Eşya Sergisi

Kadirga Yaylası Cuma Pazarı Hediyelik Eşya Sergisi

Eski dönemlerdeki Rumca adı Eskala olan Kadırga Yaylası; Trabzon ve Gümüşhane arasında yer alan Kürtün ilçesine bağlı, 2300 rakımda bulunan bir yayla olarak milyonlarca tatilcinin uğrağı konumunda bir bölgedir. Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Kadırga Yaylası, çeşitli etkinliklerle misafirlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Hediyelik eşya pazarından yaylanın eşsiz manzarasına kadar birçok güzellik bölgede misafirlerini bekliyor. Güzelliği ile efsaneleşen Kadırga Yaylası’nı daha yakından tanımak için Kadırga Yaylası Otçular Haftası Şenlikleri’nin düzenlendiği Temmuz ayı kadar güzel bir dönem olamaz. Yaylanın eşsiz güzelliği Kadırga Yaylası Hediyelik Eşya Pazarı ile de unutulmaz güzellikler sunar.

Kadirga Yaylası Cuma Pazarı Hediyelik Eşya Sergileri ve Otçu Şenlikleri

Kadırga Festivali ya da diğer adıyla Kadırga Yaylası Otçu Şenlikleri, her sene Temmuz ayının üçüncü haftasından itibaren başlamaktadır. Her seferinde Cumartesi gününe denk getirilen bu nadide festivale her yıl farklı yaylalardan, komşu illerden hatta yurt içi ve yurt dışı birbirinden farklı bölgelerden binlerce misafir katılıyor. Yerli malı ve kültürel anlamda birçok zenginliğin tanıtılıp misafirlere sunulduğu bu ortamda çeşitli gıda ürünleri ve hediyelik eşyalar da kendilerine alıcı buluyor.  Şenliklerde Kadırga Yaylası ve civarında üretilen gıda ürünleri ve hediyelik eşyalarla süslenen pazar ve panayırlar kuruluyor ve yayla sakinleri eğlenceli bir ortamla misafirlerini ağırlıyor.

Kadırga Yaylası Otçular Haftası Festivalinde her yıl yer alan aktiviteleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kadırga Şenlikleri Hediyelik Eşya Pazarı,
 • Konserler,
 • Yayla Gezileri,
 • Halk Oyunları Gösterisi,
 • Yarışmalar,
 • Lezzet Tadımları.

Kadırga Yaylası Otçular haftası Şenlikleri’nde saydığımız etkinliklerin dışında her yıl bambaşka güzellikler misafirler için yeniden düzenleniyor ve sürpriz etkinliklerle daha güzel bir hale geliyor.

Kadırga Yaylası Cuma Günleri Kurulan Hediyelik Eşya Pazarı

Kadırga Yaylası, her yıl bölgede üretilen organik ürünlerden ve çeşitli hediyelik eşyalardan oluşan büyük ve bereketi bir pazarla kapılarını yeniden açar. Misafirlerin her seferinde torbalarını bereketle doldurarak ayrıldığı Kadirga Yaylası Cuma Pazarı onlarca çeşit ürün bulunuyor. Hediyelik eşya pazarında el yapımı birçok hediyelik eşyanın yanı sıra aşağıdaki organik yayla gıdaları gibi ürünler de tezgâhları süslemektedir:

 • Organik kestane balı,
 • Uzayan peynir,
 • Çökelek,
 • Kuru çay,
 • Tereyağı.

Kadırga Yaylası’nın eşsiz güzelliğini keşfetmek ve yöresel ürünlerle tanışmak için Kadırga Yaylası Şenlikleri’nin yapıldığı temmuz ayının üçüncü haftasında ve yaz boyunca dilediğiniz zaman beldeyi ziyaret edebilirsiniz.

Site Matematik Özel Ders Öğretmeni Yalçın ALGAN tarafından yapılmıştır. Yalçın ALGAN  Kadirga yaylası Oğuz obası çatırdüzü mevkiinde yaylada doğmuştur. Trabzon’a yolunuz düştüğünde gezi rehberi bölümünde Kadirga Yaylasını kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim. Özellikle Tarihi Üstü açık camii ve Kadirga Yaylasında cuma günleri kurulan cuma pazarını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Kadirga yaylasındaki yaşantıyı, esnafların duvar resimlerinde yaylanın eski resimlerini, Temmuz ayının 2. haftası yapılan Otçular haftasına katılmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

 

Ürün Sipariş Formu

Error: Contact form not found.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.