Kadırga Yaylası Gezi Rehberi

36
kadirga-yaylasi-gezi-rehberi

kadirga-yaylasi-gezi-rehberi

Karadeniz’in en güzel değerlerinden biri olan Kadırga Yaylası özellikleri, gidenler için harikulade bir maceranın kapılarını açıyor. Bu konuda siz de istekliyseniz, Kadırga Yaylası Gezi Rehberi içinde belirteceğimiz noktalara kulak verin. Kadırga Yaylası gezi rehberi içinde sizler için sunduğumuz rotayı çizmeniz halinde asla unutmak istemeyeceğiniz bir deneyimi noktalamış olacaksınız. Hazırsanız, başlayalım.

Kadırga Yaylası Gezi Rehberi – Ziyaret Yerleri

Kadırga Yaylası’nda gezeceğiniz pek çok yer var. O nedenle yorulmaya hazır olun. Çünkü Kadırga Yaylası, ziyaretçilerine yalnızca doğal güzellikler sunmuyor. Beklentinizden çok daha fazlasına sahip.

Trabzon Gezi Rehberi

Kadirga Yaylası Özellikleri

  • Tarihi İpekyolu üzerinde bulunması,
  • Yavuz Sultan Selim’in bir sefer sırasında Kadırga Yaylası’nı güzergâh olarak kullanması,
  • Fatih Sultan Mehmet’in de yaylada bulunarak Cuma namazını kılmış olması,
  • Kürtün Barajı, Uçarsu Şelalesi, Zigana Dağları ve diğer yaylalara komşu olması,
  • Temmuz ayında yapılan geleneksel Otçu Festivaline ev sahipliği yapması,
  • Mesire alanlarına sahip olması gibi pek çok farklı özellikle ziyaretçilerine hem tarihsel hem doğal arka planıyla güzel ve huzurlu vakit geçirmeyi vaat ediyor.

Yaylada kalabalık bir ortamda eğlenerek ve yeni insanlarla tanışarak vakit geçirmek isterseniz ziyaretinizi cuma gününe denk getirebilirsiniz. Her cuma yaylada kurulan yöresel pazar ile yaylada adeta bir şenlik havası hâkim olmaktadır. Yöresel oyunları seyretmek, yerel ürünleri denemek veya yerinden satın almak isteyenler mutlaka cuma günü yaylayı keşfetmeliler.

Kadirga Yaylası Rakım, yayla 2300 rakımda bulunduğu için gövdeli ağaçlar burada yetişmemektedir. Ancak yaylanın çevresi kestane ve gürgen ormanlarıyla kaplıdır. Yaylaya geldikten sonra bu ormanların güzelliğini de keşfedeceksiniz. Tüm yayla ise taze dağ kekiği kokusuyla ziyaretçilerini büyülemeye devam etmektedir.

Kadırga Yaylası Gezi Rehberi – Trabzon’da Gezilecek Yerler?

Trabzon’da Gezilecek yerlerin başında Kadırga Yaylası Üstü Açık Camii gelmektedir. Kadirga yaylası cami hikayesi yaşayan bir efsanedir. Vaktinizi nasıl geçirmek istediğiniz biraz da size bağlıdır. Çünkü bu doğal güzelliğe sahip bölge çeşitli etkinlikler geliştirmeye uygundur. Kadırga Yaylası gezi rehberi içinde, istediğiniz aktiviteyi gerçekleştirebilmeniz mümkün. Doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için de sevdikleriyle mangal keyfi yapmaktan hoşlananlar için de etkinlikler oluşturulabilmektedir. Konaklamak için de çeşitli imkanların bulunması yaylanın eşsiz özelliklerinden biridir.

Kadirga Yaylası Nereye Bağlı ? Kadirga Yaylasına nasıl Gidilir?

Kadirga yaylası Trabzon – Gümüşhane sınırında olup ziğana dağının en zirvesi olarak bilinir. Trabzon tonya üzerinden, Trabzon maçka Üzerinden, Gümüşhane Torul üzerinden, Gümüşhane Özkürtün Erikbeli üzerinden yaylaya çıkabilirsiniz.

Yalnızca yerel ürünleri keşfetmek ve manzarayı seyre dalmak için bile Kadırga Yaylası görülmeye değer bir yerdir. Yaylaya gelmeden önce çevredeki yerel restoranlarda ömrünüzün en güzel kuru fasulyesini veya hamsi tavasını tadabilirsiniz.

Şenlikleri görmek isteyen ama kalabalık bir ortamı tercih etmeyen ziyaretçiler için cuma günleri Kadırga Yaylası eşsiz deneyimler sunacaktır. Hem şehirden ve kalabalıktan uzak huzurlu bir ortamda olabilir hem de horonlar seyrederek eğlenip gülebilirsiniz.

Kadirga Yaylasına nasıl gidilir ? blog yazımızı okudunuz mu?

Matematik öğretmeni Yalçın ALGAN tarafından kaleme alınmıştır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.