Kadirga Yaylasında Yaşantı

256

Eşsiz doğal güzelliği, tertemiz havasıyla Kadirga Yaylasında Yaşantı deyince akla masallara yakışır deneyimler gelir. Doğanın tüm güzelliği ile keşfedildiği Kadırga Yaylası, misafirlerine her zaman unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Gümüşhane ve Trabzon sınırlarında yer alan, Karadeniz’in incisi olan bu güzel yayla hem yerli hem yabancı turistler için ve yerli halk için vazgeçilmez bir uğrak noktasıdır.

Kadırga Yaylası’nda Yaşantı

Kadırga Yaylası’nda Yaşantı

Kadirga Yaylasında Yaşantı

Karadeniz’de ziyaret edilmesi gereken önemli noktalardan biri olan Kadırga Yaylası, akıllara kazınacak eşsiz bir deneyime kucak açıyor. Hal böyle olunca Kadırga Yaylası’nda yaşantı, bir gezi konseptini aşıyor ve her daim düşlenen bir beklentiye dönüşüyor. Doğanın sunduğu tüm nimetleri cömertliği ile sergileyen bu doğa harikası, keşfedilmesi gereken bir gizemi misafirleri için bünyesinde barındırıyor. Yeşilin her tonu, toprağın mis kokusu ve çok daha fazlasını…

Yaylada vakit geçirirken gündelik yaşamda ihtiyaç duyulan hemen her şeye ulaşım da sağlayabiliyor olmanız burayı daha cazip hale getirmektedir. Yaylada camiden bakkala, wc’den lokantaya kadar ihtiyaç duyulabilecek hemen her hizmet bulunmaktadır. Ayrıca yaylanın elektrik, su ve telefon alt yapısı da mevcut olduğu için çeşitli imkanlara da ulaşılabilmektedir.

Kadırga Yaylası, her ne kadar yaz ayları daha renkli ve cıvıl cıvıl bir atmosfere bürünse de diğer mevsimlerde de güzelliği görülmeye değer bir yayladır. Hem kamp tatilini hem otel tatilini sevenler için yaylanın hemen her bölgesi unutulmaz güzellikler sunar. Yeşil çimenlerin üzerine inen sisi sabahın erken saatlerinde görebilmek için kimi zaman binlerce doğa sever burada bulunmaktadır.

Kadirga Yaylasında Günlük Yaşantı

Gün doğumunu bu temiz havada, yeşil çimenlerde karşılayanlar bölgenin doğasını da keşfetmeye imkân bulmaktadırlar. Kadırga Yaylası’nı eşsiz yapan şeylerin en önemlisi de bu doğal güzelliğidir. Ancak tümü bununla sınırlı değildir. Kadırga Yaylasında bulunan açık hava cami de görenlerde unutulmaz hisler uyandırmaktadır. Doğanın ortasında yükselen minareler herkesi tarifsiz hislere sürüklemektedir.

Tepelerle çevrili yaylada her cuma yerel pazar kurulmaktadır. Böylece buraya gelen misafirler, yörenin yerel ürünleri ve sıcak atmosferi ile de tanışma imkânı bulabilirler. Pazarın kurulduğu günler, adeta bir şenlik havasında geçmektedir:

  • Horonlar oynanır.
  • Yerel ürünler tanıtılır.
  • İnsanlar doğal ortamda samimiyeti keşfederler.
  • 2400 Rakımda temiz havada spor, yürüyüş yapabilirsiniz.

Kadirga Yaylasında Yaşantı ve Ziyaret Yerleri

Gümüşhane ve Trabzon sınırlarında Karadeniz’in incisi olan Kadırga Yaylası; yerli, yabancı turistler ve yerli halk için vazgeçilmez bir uğrak noktasıdır. Sağlanan imkanlarla birlikte, bölgede gezmek ya da Kadırga Yaylası’nda yaşantı oldukça kolay bir hale geliyor. Öyle ki, yaylada vakit geçirirken gündelik yaşamda ihtiyaç duyulan hemen her şeye ulaşım da sağlayabiliyor olmanız burayı daha cazip hale getirmektedir. Yaylada camiden bakkala, wc’den lokantaya kadar ihtiyaç duyulabilecek hemen her hizmet bulunmaktadır. Ayrıca yaylanın elektrik, su ve telefon alt yapısı da mevcut olduğu için çeşitli imkanlara da ulaşılabilmektedir.

Kadırga Yaylası, her ne kadar yaz ayları daha renkli ve cıvıl cıvıl bir atmosfere bürünse de, diğer mevsimlerde de güzelliği görülmeye değer bir lokasyondur. Hem kamp tatilini hem otel tatilini sevenler için yaylanın her ayrıntısı unutulmaz güzellikler sunar. Yeşil çimenlerin üzerine inen sisi sabahın erken saatlerinde görebilmek için kimi zaman binlerce doğasever burada bulunmaktadır.

Kadırga Yaylası yaklaşık 2300 rakımda bulunduğu için yazın en bunaltıcı sıcaklarında bile serinliğini korumaktadır. Bu nedenle ziyaretçilerin, temkinli olması gerekir. Şehirde giyilen incecik tişörtlerle burada yazın ortasında bile serin hissetmek mümkün.

Havasıyla, suyuyla, doğasıyla insanı kendine hayran bırakan Kadırga Yaylası ve civarında konaklanabilecek çeşitli oteller de bulunmaktadır. Ziyaretçiler, bungalov evlerden, taş hotellere kadar çeşitli seçenekler arasından seçim yapabilmektedir. Yayladaki ve çevresindeki restoranlar da misafirlere çeşitli seçenekler sunmaktadır.

Kadirga Yaylasında Cuma Günleri Yapılan Panayır Pazarları

Tepelerle çevrili yaylada her cuma yerel pazar kurulmaktadır. Böylece buraya gelen misafirler, yörenin yerel ürünleri ve sıcak atmosferi ile de tanışma imkânı bulabilirler. Pazarın kurulduğu günler, adeta bir şenlik havasında geçmektedir:

  • Horonlar oynanır.
  • Yerel ürünler tanıtılır.
  • İnsanlar doğal ortamda samimiyeti keşfederler.
  • Kamp kurulacak yemyeşil çimenler vardır.
  • Ziğana dağı en yüksek zirvesi doga yürüyüşü yapılabilir.

Site Matematik Özel Ders Öğretmeni Yalçın ALGAN tarafından yapılmıştır. Yalçın ALGAN  Kadirga yaylası Oğuz obası çatırdüzü mevkiinde yaylada doğmuştur. Trabzon’a yolunuz düştüğünde gezi rehberi bölümünde Kadirga Yaylasını kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim. Özellikle Tarihi Üstü açık camii ve Kadirga Yaylasında cuma günleri kurulan cuma pazarını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Kadirga yaylasındaki yaşantıyı, esnafların duvar resimlerinde yaylanın eski resimlerini, Temmuz ayının 2. haftası yapılan Otçular haftasına katılmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

 

Ürün Sipariş Formu

Error: Contact form not found.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.