Oğuz Obası

289

Gökyüzüyle birleşen yemyeşil tepeleri, bembeyaz bulutları ile Kadirga Yaylası Oğuz Obası, 2600 metrelik rakımıyla adeta bir cennet. Trabzon’un en gözde yaylası Kadırga Yaylası Trabzon Gümüşhane sınırında Oğuz Obası Çadır düzü Mevkii’nde sizi karşılayan bu doğa harikası. Yaylada geçireceğiniz her an enerji depolarınızın dolduğunu hissedeceksiniz.

2400 Rakımda Temiz Trabzon’un En Gözde Yaylası Kadırga Yaylası Oğuz Obası

Her yıl temmuz ayının üçüncü cumasında Kadırga Yaylası Otçu Haftası Şenliği’nin kutlandığı yaylada şenlik boyunca büyük bir coşku yaşanıyor. Gaydalar eşliğinde upuzun horonlar çekilir, tonlarca et, pilav, yayık ayranı tüketilir. Şenlik hem civar yaylalardan hem de uzaktan gelen misafirlerle daha şenlenir, adeta bayram olur.

Oğuz Obası Çatır Düzü

Yaylada kurulu Üstü Açık Cami’nde Fatih Sultan Mehmet’in namaz kıldığı rivayet edilir. Benzersiz bir mimariye sahip caminin çatısı yoktur, duvarları ise 1,5 metre yüksekliğindedir. Kalabalık cuma namazları bazen sislerin içinde, bazen de masmavi ve güneşli göğün altında, açık havada kılınır. Yaylanın yüksekliğinden ötürü bu civarda ağaç yetişmez, her yer göz alabildiğine çayırlıktır. Ailenizle huzurlu bir tatil için Trabzon’un en gözde yaylası Kadırga Yaylasındaki yaşantı, tercih edebileceğiniz en güzel yaylardan biridir.

Trabzon’un En Gözde Yaylası Kadırga Yaylası Oğuz Obası

Trabzon Gezi Rehberi ve Yayla Gezisi

Güneyde bulunan Taşoluk ve Kesikbaş Tepelerine çıkıldığında muazzam görünümlü bir manzara sizleri karşılar. Şansınız yaver giderse bulutların üzerinde olduğunuzu görürsünüz ya da hiç bulut olmayan bir günde manzaranın göz alıcı renkleri sizleri büyüler. Kuzeyde ise Çevirme Boğazı tepesi seyri güzel bir başka noktadır. Trabzon gezinizin bir gününü muhakkak bu yayla turuna ayırmanızı öneririz. Yaylanın serin suları, püfür püfür serin havası, esen yeldeki kekik kokusu size yaşadığınızı hissettirecek.

Oğuz Obası Çadır düzündeki Ziyaret Yeri Evliya

Oğuz Obası (2)

Oğuz Obası (2)

Temmuzda bile üşüyebileceğiniz, çoğu zaman çisentili bir hava, bulutların gökyüzündeki bitmek bilmeyen dansı ile bir cuma günü muhakkak pazara gidin. Pazardaki yöresel ürünler, organik gıdalar, yayla balları, başka bir yerde asla bulamayacağınız yiyecekler ile heybenize sağlık doldurun. Pazardan sonra muhakkak yüzlerce kişinin oynadığı horona ekleniverin siz de. Bir yemek yemeden, bir yayla çayı içmeden de ayrılmayın Kadırga Yaylasından. Buraların suyu şifa, yemeği de ilaçtır. Enfes bir gün geçirmek için ister Gümüşhane’den isterseniz Trabzon’dan günübirlik yayla turu yapmak için gelebilirsiniz. Böylece Trabzon’un en gözde yaylası içinde hiç unutamayacağınız bir gün geçirebilirsiniz

Matematik Öğretmeni Yalçın ALGAN’ın Kadirga Yaylası Oguz Obasındaki evi.

Cuma günleri kurulan cuma pazarını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Tebrik kartlarında yaylanın eski resimlerini, Temmuz ayının 2. haftası yapılan Otçular haftasında buluşmak dileğiyle.

Site Matematik Özel Ders Öğretmeni Yalçın ALGAN tarafından yapılmıştır. Yalçın ALGAN  Kadirga yaylası Oğuz obası çatırdüzü mevkiinde yaylada doğmuştur. Trabzon’a yolunuz düştüğünde gezi rehberi bölümünde Kadirga Yaylasını kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim. Özellikle Tarihi Üstü açık camii ve Kadirga Yaylasında cuma günleri kurulan cuma pazarını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Kadirga yaylasındaki yaşantıyı, esnafların duvar resimlerinde yaylanın eski resimlerini, Temmuz ayının 2. haftası yapılan Otçular haftasına katılmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

 

Ürün Sipariş Formu

Error: Contact form not found.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları (2)
  1. Mahmut Kılıç dedi ki:

    “Çatırdüzü” adını ‘Çadır Düzü’ olarak düzeltmenizi öneririm.

  2. admin dedi ki:

    Teşekkür ederim

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.