Otçular Haftası

439

Doğasıyla, yeşiliyle, yaylalarıyla ünlü Karadeniz’in en güzel çepni kültürünün yansıtıldığı haftalarından biri de Kadırga Yaylası Otçular Haftasıdır. Güzel Karadeniz’deki görülmesi gereken yer Kadırga Yaylası içinde bulunan cami, yemyeşil çayırlar, restoranlar ve yöresel ürün pazarı ile tüm bir gününüzü burada geçirebilmek mümkün. Açık Hava Cami, yaylanın en önemli unsurlarından biri. Fatih Sultan Mehmet’in de burada namaz kıldığı rivayet ediliyor ve caminin 557 yıldır kullanıldığı söyleniyor.

Otçular Haftası Günlerinde Büyük Horon Halkaları Yapılıyor

Göğü delecek gibi duran iki minaresi ile her cuma çevre yaylalardan gelen halkla beraber büyük bir kalabalık burada namaz kılar. Caminin duvarları sadece 1,5 metre yüksekliğindedir ve çatısı yoktur, caminin üzeri ise tamamen açıktır. Denizden yaklaşık 2300 metre yükseklikte bulunan bu otantik mescitte namaz kılmak gerçekten tarifsiz bir duygu. Her cuma günü kurulan pazardan yöreye ait en lezzetli ve doğal ürünler, yöresel yetişen çeşitli bitkileri de almak çok keyifli. Masmavi bulutlar, yemyeşil çayırlar, ışıldayan bir güneş eşliğinde doğanın kalbinde yetişen yiyecekler almak iştahınızı da artıracak.

Kadırga Yaylası Temmuz Ayının 3. Cuma Günü Otçular Haftası

Karadeniz’deki görülmesi gereken yer Kadırga Yaylası içinde; Temmuz Ayının 3. Cuma Günü Otçular Haftası gelince adeta, bir bayram havası yaşanır. Cuma günleri bir araya gelen çevre yaylaların sakinleri ve ziyarete gelen turistler müthiş bir yoğunluk yaşanır. Yaşanan bu yoğunluk, haftanın diğer günlerine göre oldukça fazladır. Her cuma eller birleşir, horona durulur. Sisli bir bahar gününde bulutlar yaylanın eteklerine çökmüş müthiş bir atmosfer, müthiş bir görsel şölen yaşanır. Üstelik:

  • Yaylada yükseklikten dolayı ağaç yetişmez, her yer çayırlıktır.
  • Mevsiminde gelindiğinde mis kokulu, rengarenk kır çiçekleri havayı eşsiz kokuları ile süsler.
  • Kırların bin bir çeşit halini de en güzel burada seyredebilirsiniz.

Yeşilin her tonu ile bezeli Kadırga’nın serin suları, elle tutulacakmış gibi gökyüzü, her zaman çiseleyecekmiş gibi duran yağmuru için de hazırlıklı olmalısınız. Kadırga Yaylası temmuz ayında üşümeniz gayet normal. Yüksek rakımdan dolayı alacağınız bol oksijenden başınız dönebilir. Baş döndüren bulutları izlemekten yorgun düşebilirsiniz. Bölgede bulunan lokantalarda yemek yiyebilirsiniz, özellikle Basri’nin yerinde kuru fasulye yerseniz pişman olmazsınız. Yemek sonrası yürüyüşünüzde kekik kokusu ve temiz hava sizi sarıp sarmalayacak.

Karadeniz’deki görülmesi gereken yer Kadırga Yaylası; Kadirga Yaylasına nasıl giderim ? aradığınız doğayı, dinginliği, maneviyatı ve huzuru sizlere verebilecek bir lokasyondur. Bölgeye yolunuz düşerse, uğramadan geçmeyin.

Site Matematik Özel Ders Öğretmeni Yalçın ALGAN tarafından yapılmıştır. Yalçın ALGAN  Kadirga yaylası Oğuz obası çatırdüzü mevkiinde yaylada doğmuştur. Trabzon’a yolunuz düştüğünde gezi rehberi bölümünde Kadirga Yaylasını kesinlikle gezmenizi tavsiye ederim. Özellikle Tarihi Üstü açık camii ve Kadirga Yaylasında cuma günleri kurulan cuma pazarını ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Kadirga yaylasındaki yaşantıyı, esnafların duvar resimlerinde yaylanın eski resimlerini, Temmuz ayının 2. haftası yapılan Otçular haftasına katılmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

 

Ürün Sipariş Formu

Hata: İletişim formu bulunamadı.

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.