Trabzon’un En Gözde Yaylası Kadırga Yaylası Oğuz Obası

27

Gökyüzüyle birleşen yemyeşil tepeleri, bembeyaz bulutları ile Trabzon’un en gözde yaylası Kadırga Yaylası Oğuz Obası, 2600 metrelik rakımıyla adeta bir cennet. Trabzon Gümüşhane sınırında Oğuz Obası Çatırdüzü Mevkii’nde sizi karşılayan bu doğa harikası yaylada geçireceğiniz her an enerji depolarınızın dolduğunu hissedeceksiniz.

2400 Rakımda Temiz Trabzon’un En Gözde Yaylası Kadırga Yaylası Oğuz Obası

Her yıl temmuz ayının üçüncü cumasında Kadırga Yaylası Otçu Haftası Şenliği’nin kutlandığı yaylada şenlik boyunca büyük bir coşku yaşanıyor. Gaydalar eşliğinde upuzun horonlar çekilir, tonlarca et, pilav, yayık ayranı tüketilir. Şenlik hem civar yaylalardan hem de uzaktan gelen misafirlerle daha şenlenir, adeta bayram olur.

Yaylada kurulu Cuma Cami’nde Fatih Sultan Mehmet’in namaz kıldığı rivayet edilir. Benzersiz bir mimariye sahip caminin çatısı yoktur, duvarları ise 1,5 metre yüksekliğindedir. Kalabalık cuma namazları bazen sislerin içinde, bazen de masmavi ve güneşli göğün altında, açık havada kılınır. Yaylanın yüksekliğinden ötürü bu civarda ağaç yetişmez, her yer göz alabildiğine çayırlıktır. Ailenizle huzurlu bir tatil için Trabzon’un en gözde yaylası Kadırga Yaylası, tercih edebileceğiniz en güzel yaylardan biridir.

Trabzon’da Yayla Gezisi

Güneyde bulunan Taşoluk ve Kesikbaş Tepelerine çıkıldığında muazzam görünümlü bir manzara sizleri karşılar. Şansınız yaver giderse bulutların üzerinde olduğunuzu görürsünüz ya da hiç bulut olmayan bir günde manzaranın göz alıcı renkleri sizleri büyüler. Kuzeyde ise Çevirme Boğazı tepesi seyri güzel bir başka noktadır. Trabzon gezinizin bir gününü muhakkak bu yayla turuna ayırmanızı öneririz. Yaylanın serin suları, püfür püfür serin havası, esen yeldeki kekik kokusu size yaşadığınızı hissettirecek.

Temmuzda bile üşüyebileceğiniz, çoğu zaman çisentili bir hava, bulutların gökyüzündeki bitmek bilmeyen dansı ile bir cuma günü muhakkak pazara gidin. Pazardaki yöresel ürünler, organik gıdalar, yayla balları, başka bir yerde asla bulamayacağınız yiyecekler ile heybenize sağlık doldurun. Pazardan sonra muhakkak yüzlerce kişinin oynadığı horona ekleniverin siz de. Bir yemek yemeden, bir yayla çayı içmeden de ayrılmayın Kadırga’dan. Buraların suyu şifa, yemeği de ilaçtır. Enfes bir gün geçirmek için ister Gümüşhane’den isterseniz Trabzon’dan günübirlik yayla turu yapmak için gelebilirsiniz. Böylece Trabzon’un en gözde yaylası içinde hiç unutamayacağınız bir gün geçirebilirsiniz

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.